czwartek, 31 grudnia 2020

"A trip around Europe+ - kolejny projekt

 Od października grupa uczniów klasy 6b oraz 6c pod opieką p. Agnieszki Chełmeckiej-Adaszkiewicz oraz p. Stanisławy Podleśny bierze udział w międzynarodowym projekcie projekcie etwinning „A trip around Europe”. Naszymi partnerami są uczniowie i nauczyciele ze szkół we Włoszech, Portugalii, Hiszpanii oraz Anglii.

Głównymi bohaterami projektu są członkowie rodziny Rossi- postacie wymyślone przez uczniów. Rodzina Rossi podróżuje po Europie, a grupy uczniów z poszczególnych państw są touroperatorami odpowiedzialnymi za poszczególne etapy ich podróży. Polska drużyna w pierwszym etapie projektu była odpowiedzialna za utworzenie interaktywnej mapy całej podróży: Link do mapy.
Naszym zadaniem było też zaplanowanie i obliczenie kosztów zakwaterowania i podróży na pierwszym etapie- z Rzymu do Porto. Powstała prezentacja z elementami interaktywnymi, a uczniowie poznali nowe narzędzia TIK- program genial.ly. Zachęcamy do odbycia wirtualnej podróży z wykorzystaniem naszej prezentacji: Prezentacja.
Oprócz tego nasi uczniowie utworzyli na platformie twinspace prezentacje o sobie oraz przygotowali kartki świąteczne dla rodziny Rossi.
Udział w tym projekcie etwinning daje uczniom mnóstwo szans na wykorzystanie j.angielskiego w różnych sytuacjach. Jest to dodatkowa motywacja do doskonalenia umiejętności językowych oraz nabywania coraz większej pewności siebie nie tylko jeśli chodzi o aspekty językowe i informatyczne, ale przede wszystkim rozwój własnej kreatywności i współpracy w grupie.
Po feriach zimowych czekają nas kolejne projektowe zadania, już nie możemy się doczekać na ciąg dalszy fascynującej podróży naszych internetowych bohaterów.










piątek, 18 grudnia 2020

"Origamy story" - projekt eTwinning

Od października 2020r klasa VI a bierze udział w swoim pierwszym, międzynarodowym projekcie eTwinning pt.: “Origami story”. W projekcie uczestniczą uczniowie z 4 krajów: Estonii, Grecji Turcji i Polski. Na lekcjach plastyki, techniki i informatyki nasi uczniowie z zaangażowaniem wykonują kolejne zadania projektowe. Na początku każdy z nich został przydzielony do międzynarodowej grupy. Następnie musiał stworzyć swój avatar oraz przygotować plakat o sobie (w języku angielskim) i umieścić wszystko na specjalnej platformie (Twinspace) w odpowiedniej grupie. Ostatni miesiąc uczniowie tworzyli logo projektu, logo swojej grupy oraz wybierali origami, które będą składać. W tym przedświątecznym okresie dodatkowo nauczyli się przygotowywać kartki świąteczne w specjalnym programie. Teraz przed nimi bardzo trudne zadanie - muszą napisać krótką historię, w której będą brały udział wszystkie zaproponowane w grupie modele origami, poskładać wybrany model origami (fotografując etapy pracy) oraz przygotować animację z wykonanych modeli. Uczestnicząc w projekcie uczniowie doskonalą swoje zdolności plastyczne i techniczne, uczą się korzystać z różnorodnych programów i platform internetowych oraz kształcą kompetencje językowe, a oprócz tego świetnie się bawią. Wszyscy aktywnie pracują pomimo tego, że nauka odbywa się zdalnie. O dalszych efektach ich pracy poinformujemy jak tylko się zakończą. Brawo, uczniowie klasy VI a!



sobota, 5 grudnia 2020

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 20 - go listopada przypadał Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji klasa VII b włączyła się w międzynarodowe wydarzenie organizowanie na platformie eTwinning live przez naszą włoską, partnerską szkołę w projekcie Erasmus+. W ramach wydarzenia uczniowie przygotowali plakaty lub animacje dotyczące praw dziecka. Każdy z nich sam zdecydował, które prawo lub prawa wybrał i w jaki sposób je przedstawił. Kolejnym elementem była prezentacja oraz dyskusja na godzinie z wychowawcą. Podczas spotkania wyraźnie wybrzmiały Prawa Dziecka oraz to, że poza prawami, dzieci mają również obowiązki. Efektem całego wydarzenia, oprócz wspólnej rozmowy i dyskusji jest prezentacja, która została umieszczona na specjalnym, międzynarodowym padlecie wydarzenia: Padlet



niedziela, 29 listopada 2020

Projekt eTwinning “The music in me”

 Od połowy września klasa VII b uczestniczy, w ramach innowacji pedagogicznej, w międzynarodowym projekcie eTwinning pt: “The music in me”. Projekt ten jest oparty jest na współpracy 10 szkół z Turcji, Włoch i Polski. Wszystkie aktywności w ramach projektu organizowane są poprzez platformę Twinspace, do której dostęp ma każdy uczestnik projektu oraz nauczyciele w niego zaangażowani. Celem projektu jest, aby wykorzystać muzykę do stworzenia atmosfery pracy zespołowej i przyjaźni. Dodatkowo uczetnicy mają możliwość poprawić swoje umiejętności językowe.  

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczą w zadaniach projektowych. Na początku wspólnie dyskutowaliśmy na temat bezpieczeństwa cyfrowego jeszcze raz dowiadując się jakie zagrożenia niesie ze sobą sieć internet oraz jak bezpiecznie z niej korzystać. Bardzo ciekawym oraz kreatywnym zadanie było tworzenie własnych instrumentów z materiałów pochodzących z recyklingu. Wszystkie instrumenty wyszły wspaniale no i oczywiście ładnie (i głośno) grały 😊. Nawet podczas zdalnego nauczania uczniowie zaangażowanie w projekt nie osłabło. Każdy uczeń miał do przygotowania plakat o sobie, który trzeba było wykonać w programie graficznym. Plakat musiał być oczywiście w języku angielskim. Kolejnym zadaniem projektowym było stworzenie plakatu lub logo projektu (uczniowie zostali podzieleni na grupy). Wspaniałym doświadczeniem było również wspólne głosowanie (poprzez specjalny formularz) na swój ulubiony plakat i logo. W głosowaniu wzięli udział wszyscy uczestnicy projektu. I tu pojawia się nasz wielki sukces, ponieważ logo przygotowane przez naszych uczniów zostało wybrane logiem projektu! Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji oraz filmiku, w którym można zobaczyć wszystkie plakaty przygotowane przez międzynarodowe zespoły.






wtorek, 17 listopada 2020

Code Week

 W ramach rozwijania umiejętności cyfrowych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w europejskiej inicjatywie Code Week, która ze względu na dużą popularność trwała wbrew nazwie aż dwa tygodnie. W tym roku od 10 do 25 października 2020 r.

Od dawna wiadomo, że nauka kodowania pomaga zrozumieć otaczający nas świat, ulegający ciągłym zmianom. Programowanie przede wszystkim rozwija kreatywność. Od zarania dziejów ludzie tworzyli, posługując się dostępnymi wówczas materiałami i narzędziami. Dziś tworzymy, posługując się programowaniem. Daje nam ono nowe szanse. Nie dość, że tworzymy coś nowego, to możemy udostępniać to milionom ludzi! Możemy kreować strony internetowe, gry, możemy sterować komputerem czy robotem. Programowanie uczy myślenia, rozwiązywania problemów, uczy też pracy zespołowej i wielu potrzebnych w życiu społecznym umiejętności. Programowanie to przede wszystkim świetna zabawa!
Podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania związane z kodowaniem i programowaniem. Ćwicząc dodawanie i odejmowanie, dzieci układały wieże z kolorowych kubków oraz grały w zakodowane gry planszowe. Podczas zajęć pracowały również z mówiącym robotem DOC oraz z robotami Ozobot, tworząc dla nich piękne, kolorowe trasy. Uczniowie rozwiązywali dyktanda graficzne, dzięki którym powstawały wspaniałe obrazki. Pisali do siebie zaszyfrowane wiadomości. W ramach zajęć muzycznych stworzyły zaprogramowany zespół muzyczny. W rytm ulubionej muzyki dzieci grały na kubeczkach wg ustalonego kodu. To była wspaniała nauka i zabawa!
Starsi uczniowie poza tworzeniem stron internetowych z wykorzystaniem języka HTML, CSS oraz elementów JavaScript, tworzyli również swoje pierwsze programy w Phytonie, używając poleceń, zmiennych i tworząc pierwsze definicje.
Rozpoczęli także swoją przygodę z darmowym programem PickBlocks, służącym do nauki programowania zarówno w blokowym języku wizualnym (przypominającym Scratch), ale również w języku tekstowym Python. To niezwykle uniwersalne narzędzie, które można wykorzystać w nauce programowania w każdym wieku! Mogą z niego korzystać zarówno najmłodsi uczniowie, jak też uczniowie klas starszych szkoły podstawowej oraz młodzież szkoły średniej. Aplikacja zawiera 20 kursów, w których krok po kroku, w oparciu o przykłady, uczniowie wykonywali (i będą wykonywać) coraz trudniejsze zadania. W pracy zdalnej to doskonała alternatywa dla innych programów oraz płynne przejście od najprostszego programowania obrazkowego do bardzo zaawansowanych algorytmów.
Mamy zamiar kodować i programować przez cały rok szkolny, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej. A możliwości jest naprawdę wiele!
Na koniec bardzo ważna informacja: po raz pierwszy w historii Code Week, który opanował Europę osiem lat temu, nasza Polska nie tylko znalazła się na podium, ale zajęła pierwsze miejsce w tej europejskiej rywalizacji! Mamy nadzieję, że i my mieliśmy w tym swój malutki udział :)

czwartek, 29 października 2020

Dni Erasmusa - projekt Europa

 W ramach projektu „Europa” uczniowie podczas zajęć szkolnych wykonali prace plastyczno - językowe. Zadanie miało na celu rozwijanie samodzielności uczniów, współpracy, planowania własnych działań, umiejętności oceny pracy kolegów i koleżanek oraz przyjmowania krytyki. Celem projektu było również rozwijanie w klasach młodszych, a w klasach starszych utrwalanie podstawowej wiedzy o państwach europejskich i mapie naszego kontynentu. Uczniowie mogli się stać aktywnym partnerem w procesie realizacji zadań projektowych, wziąć odpowiedzialność za ich przebieg i ostateczny efekt. Praca zespołowa pozwoliła na uwolnienie potencjału intelektualnego i twórczego naszych wychowanków. Realizacja projektu dała nauczycielom i wychowawcom możliwość zobaczenia uczniów w innych sytuacjach społecznych i zadaniowych, dostrzec różne formy ich potencjału.

Zadaniem uczniów było ułożenie z fragmentów konturowej mapy Europy, znalezienie i zakolorowanie na niej wylosowanego państwa europejskiego oraz zaznaczenie na mapie stolicy. Należało również namalować flagę państwa oraz zapisać w języku wylosowanego kraju podanych słów związanych ze szkołą.
 


 

poniedziałek, 19 października 2020

World Multiplication Table Day

 2 października obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia czyli World Multiplication Table Day 🙂

Była to okazja dla dzieci na doskonalenie umiejętności szybkiego i sprawnego mnożenia.
Uczniowie klas ósmych wcielili się w rolę egzaminatorów i podczas przerw lekcyjnych odpytywali swoich kolegów, koleżanki oraz nauczycieli i innych pracowników szkoły ze znajomości tabliczki mnożenia. Oprócz tego egzaminy odbywały się w niektórych klasach.
Lista osób, które uzyskały pomyślnie egzamin i uzyskały tytuł eksperta tabliczki mnożenia jest imponująca, łącznie egzamin zdało 52 uczniów i 12 osób dorosłych.
Z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali w parach łamigłówki matematyczne oraz uczyli się różnych sposobów sprytnego liczenia, mieli również możliwość połączenia nauki i zabawy poprzez udział w różnych grach edukacyjnych. Dzięki temu rozwijali oni sprawność rachunkową, a także integrowali się w grupie oraz uczyli się zasad zdrowej rywalizacji. Uczniowie bardzo zaangażowali się w pracę, szukając reguł matematycznych i rozwiązań. Rywalizacja była bardzo wyrównana.
W tym roku osoby chętne mogły również wziąć udział w Internetowym Konkursie Matematyczno-Logicznym „ARCYMISTRZ MNOŻENIA”. Konkurs polegał na rozwiązywaniu łamigłówek matematyczno-logicznych, które wymagały od uczestników logicznego myślenia oraz umiejętności w zakresie mnożenia i dzielenia liczb. Naszą szkołę w konkursie reprezentowali uczniowie, rodzice i nauczyciele. Jest nam niezmiernie miło, że uczennica klasy 6a, Zosia Widera uzyskała komplet punktów w eliminacjach i zakwalifikowała się do finału konkursu, w którym uzyskała świetny wynik. Gratulujemy 😊
Tegoroczny Dzień Tabliczki Mnożenia postanowiliśmy również połączyć z projektem Erasmus +. Oprócz tradycyjnej wersji zadań i instrukcji w języku polskim, uczniowie i nauczyciele rozwiązywali zadania i czytali instrukcje również w języku angielskim 🙂
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólne świętowanie tego ważnego dnia dla królowej nauk!




 
 
 
 
 

czwartek, 15 października 2020

Zakończenie "PROjektujeMy"

 Zakończyliśmy nasz udział w PROjektujeMY 🙂 Prawie, ponieważ przed uczestnikami programu jeszcze debata, ale to, co nam bliskie, czyli nasz uczniowski kawałek szkolnego korytarza, już jest 🙂 Zadbaliśmy nie tylko o wygodę, ale również o ekologię i na wszystkich korytarzach naszej szkoły pojawiły się pojemniki do segregacji odpadów.

Za nami dużo twórczej i zespołowej pracy, planowanie i kupowanie. Teraz możemy się już cieszyć efektami 🙂 To wszystko było możliwe dzięki zaangażowaniu Liwii, Antosi, Zosi, Mikołaja M. oraz Jakuba W., obecnie uczniów klasy 8 b.
Gratulujemy i dziękujemy !