W ramach rozwijania umiejętności cyfrowych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w europejskiej inicjatywie Code Week, która ze względu na dużą popularność trwała wbrew nazwie aż dwa tygodnie. W tym roku od 10 do 25 października 2020 r.
Od dawna wiadomo, że nauka kodowania pomaga zrozumieć otaczający nas świat, ulegający ciągłym zmianom. Programowanie przede wszystkim rozwija kreatywność. Od zarania dziejów ludzie tworzyli, posługując się dostępnymi wówczas materiałami i narzędziami. Dziś tworzymy, posługując się programowaniem. Daje nam ono nowe szanse. Nie dość, że tworzymy coś nowego, to możemy udostępniać to milionom ludzi! Możemy kreować strony internetowe, gry, możemy sterować komputerem czy robotem. Programowanie uczy myślenia, rozwiązywania problemów, uczy też pracy zespołowej i wielu potrzebnych w życiu społecznym umiejętności. Programowanie to przede wszystkim świetna zabawa!
Podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania związane z kodowaniem i programowaniem. Ćwicząc dodawanie i odejmowanie, dzieci układały wieże z kolorowych kubków oraz grały w zakodowane gry planszowe. Podczas zajęć pracowały również z mówiącym robotem DOC oraz z robotami Ozobot, tworząc dla nich piękne, kolorowe trasy. Uczniowie rozwiązywali dyktanda graficzne, dzięki którym powstawały wspaniałe obrazki. Pisali do siebie zaszyfrowane wiadomości. W ramach zajęć muzycznych stworzyły zaprogramowany zespół muzyczny. W rytm ulubionej muzyki dzieci grały na kubeczkach wg ustalonego kodu. To była wspaniała nauka i zabawa!
Starsi uczniowie poza tworzeniem stron internetowych z wykorzystaniem języka HTML, CSS oraz elementów JavaScript, tworzyli również swoje pierwsze programy w Phytonie, używając poleceń, zmiennych i tworząc pierwsze definicje.
Rozpoczęli także swoją przygodę z darmowym programem PickBlocks, służącym do nauki programowania zarówno w blokowym języku wizualnym (przypominającym Scratch), ale również w języku tekstowym Python. To niezwykle uniwersalne narzędzie, które można wykorzystać w nauce programowania w każdym wieku! Mogą z niego korzystać zarówno najmłodsi uczniowie, jak też uczniowie klas starszych szkoły podstawowej oraz młodzież szkoły średniej. Aplikacja zawiera 20 kursów, w których krok po kroku, w oparciu o przykłady, uczniowie wykonywali (i będą wykonywać) coraz trudniejsze zadania. W pracy zdalnej to doskonała alternatywa dla innych programów oraz płynne przejście od najprostszego programowania obrazkowego do bardzo zaawansowanych algorytmów.
Mamy zamiar kodować i programować przez cały rok szkolny, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej. A możliwości jest naprawdę wiele!
Na koniec bardzo ważna informacja: po raz pierwszy w historii Code Week, który opanował Europę osiem lat temu, nasza Polska nie tylko znalazła się na podium, ale zajęła pierwsze miejsce w tej europejskiej rywalizacji! Mamy nadzieję, że i my mieliśmy w tym swój malutki udział :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz