O SZKOLE

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12 jest publiczną placówką oświatową. W jego skład wchodzą Szkoła Podstawowa nr 12 oraz Przedszkole nr 12.  Zespół leży w jednej z peryferyjnych dzielnic miasta Rybnika w Zebrzydowicach, które, przed przyłączeniem do Rybnika w 1973 roku, były samodzielną wioską. 

Szkoła podstawowa ma bardzo długą i ciekawą historię. Została uroczyście otwarta w dniu 12 października 1908 roku. Następnego dnia – 13 października – w nowej, dwuklasowej szkole rozpoczęło naukę 125 uczniów. Lekcje w tym okresie były prowadzone w języku niemieckim, ponieważ Górny Śląsk należał do Cesarstwa Niemieckiego. Należy pamiętać, że w tym czasie Zebrzydowice były jedną z wiosek w okolicach miasta Rybnika. 

Na losy szkoły, jej uczniów oraz pracowników, bardzo duży wpływ miały wydarzenia historyczne i zmiany polityczne, jakie zachodziły na ziemiach polskich w XX wieku.  Po trzecim powstaniu śląskim w 1921 roku Rybnik został włączony do państwa polskiego – II Rzeczpospolitej Polskiej.

Jednak już początkiem września 1939 roku rozpoczęła straszna się niemiecka okupacja, która trwała aż do 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej Rybnik pozostał w granicach państwa polskiego, który tym razem rządzili komuniści. Tym samym edukacja została podporządkowana ideologii komunistycznej i celom państwa totalitarnego, jakim była Polska Rzeczpospolita Ludowa.

Cały czas jednak nasza szkoła się rozwijała i unowocześniała na miarę ówczesnych możliwości i warunków. Poprowadzono od studni wodociąg i zamontowano na korytarzu szkolnym umywalki. Co roku podczas wakacji przeprowadzano drobne remonty: malowano sale, ławki, stolarkę okienną, naprawiano piece kaflowe. Wymieniono ogrodzenie wokół szkoły i boiska.  Rodzice uczniów cały czas byli zaangażowani w życie szkoły. Sami wykonali niektóre szkolne pomoce oraz podarowali narzędzia do pracowni technicznej. Dzięki ich pomocy wymieniono stare dachówki na dachu szkoły. Staraniem Komitetu Rodzicielskiego w szkole powstało koło teatralne, które wystawiało przedstawienia dla mieszkańców a zebrane fundusze przekazywało na zakup pomocy dydaktycznych i niezbędne remonty. Organizowano dla uczniów różne wycieczki. 

Pod koniec lata 60-tych XX wieku szkoła miała coraz większe trudności lokalowe, a nauka odbywała się na trzy zmiany. Brakowało sali gimnastycznej i zajęcia ruchowe odbywały się na korytarzach i boisku szkolnym. Rozpoczęto więc działania, które miały na celu wybudowanie nowego budynku szkolnego. W tym celu powstał Społeczny Komitet Budowy Szkoły, a każdy z mieszkańców Zebrzydowic zadeklarował wpłacenie 300 zł i przepracowanie 20 godzin przy budowie szkoły. Trzeba było jednak jeszcze długo czekać na rozpoczęcie budowy, ponieważ z różnych względów termin realizacji przedsięwzięcia ciągle przesuwano. 

W styczniu 1973 roku Zebrzydowice stały się dzielnicą miasta, a placówka otrzymała nazwę Szkoły Podstawowej nr 12 w Rybniku. W końcu w 1977 roku rozpoczęto prace budowlane i po roku od rozpoczęcia prac budowlanych, w dniu Święta Szkoły – 4 września 1978 (na rok przed planowanym wcześniej terminem) odbyło się uroczyste otwarcie nowej placówki. 

W tym budynku nasza szkoła funkcjonuje po dzień dzisiejszy, a w starym budynku działa Przedszkole nr 12. Do obydwu placówek wchodzących w skład Zespołu uczęszczają dzieci z najbliższej okolicy, często już w trzecim pokoleniu. Nasi wychowankowie bardzo często zaczynają edukację w przedszkolu w wieku trzech lat, a kończą jako absolwenci szkoły podstawowej w wieku lat piętnastu. Dzięki temu znamy dobrze środowisko rodzinne naszych uczniów, jak również same dzieci. 

Obecnie edukacja w szkole podstawowej trwa osiem lat i jest podzielona na dwa etapy: trzy lata zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej, oraz pięć lat z podziałem na poszczególne przedmioty.  Uczniowie od klasy czwartej uczą się języka polskiego, matematyki, biologii, historii, geografii, fizyki, chemii, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz dwóch języków obcych – angielskiego i niemieckiego. 

Nie ograniczmy się jednak tylko i wyłącznie do typowej szkolnej edukacji. Staramy się rozwijać różne umiejętności uczniów, w tym społeczne, wychodzić naprzeciw ich zainteresowaniom i pasjom. 

Tradycją stało się głosowanie na „Super chłopaka” z okazji Dnia Chłopaka oraz na „Miss Szkoły” z okazji Dnia Kobiet. Jest kilka kategorii, np.: Super Kolega, Super Inteligent, Miss Intelektu czy Miss Elegancji. Nauczyciele nie są poszkodowani, ponieważ co roku odbywa się głosowanie na „Super Nauczyciela” w różnych kategoriach, np. „Nauczyciel Mistrz”, „Nauczyciel Kosa”. 

Codziennym elementem naszej pracy jest organizowanie działań mających na celu integrację naszej społeczności, pokazanie, że szkoła to nie tylko nauka, ale i zabawa. Dzień Pluszowego Misia to okazja zaprezentowania ukochanych misiowych pluszaków czy też talentów plastycznych uczniów. Dzień Kapcia, Piżamy, Szalonej Głowy to okazja to pokazania uczniowskich zwariowanych i oryginalnych pomysłów i wspaniałej zabawy.  Z różnych latach szkolnych organizowane były, są i będą różne okolicznościowe inicjatywy, jak „Dzień Spódnicy”, „Światowy Dzień Uśmiechu”, „Dzień Języka Ojczystego”, „Dzień Flagi Narodowej”, „Światowy Dzień Kota”, „Światowy Dzień Przytulania”. Każdego roku organizowane są w szkole Mikołajki i Walentynki. 

W naszej szkole organizowany jest uczniowski „Mam talent”. Z jednej strony my, uczniowie, możemy pochwalić się tym, co potrafimy, z drugiej możemy zobaczyć jak różne talenty i umiejętności posiadają nasi koledzy i nasze koleżanki. 

Uczniowie angażują się również w różne przedsięwzięcia organizowane przez nauczycieli, np.   prowadzenie zawodów sportowych podczas Dnia Rodziny, doświadczenia podczas Festiwalu Nauki, pomoc w organizowaniu akademii i szkolnych uroczystości, 

Dwa, trzy razy do roku samorząd uczniowski organizuje szkolne dyskoteki. Jest to nie tyko okazja do zabawy, ale również sprzedaży słodyczy, napojów, przekąsek. Uzyskany w ten sposób dochód przeznaczany jest na bieżącą działalność samorządy i wspieranie innych inicjatyw nauczycielskich i uczniowskich. 

Często bierzemy udział w akcjach charytatywnych. Nie są to tylko zbiórki pieniężne. Kilkakrotnie na terenie szkoły organizowana była sprzedaż domowych wypieków w celu wsparcia leczenia i rehabilitacji naszych kolegów. Uczniowie, bardzo chętnie angażujemy się w coroczne kiermasze świąteczne organizowane przez szkolna świetlicę. 

Co roku organizowana jest zbiórka karmy, koców i ręczników dla rybnickiego schroniska dla zwierząt. Zbieramy zakrętki i makulaturę. 

Rybnik i Zebrzydowice to nie tylko Polska, ale i Śląsk, kraina, która ma bardzo złożoną historię i bogatą tradycję. Nie zapominamy o tym. Każdego roku w grudniu od lat organizowany jest w naszej szkole Dzień Śląski. Rodzice, dziadkowie naszych uczniów są zapraszani na tradycyjny śląski poczęstunek. Z kolei uczniowie przygotowują przedstawienie w gwarze śląskiej, prezentują tradycyjne tańce. W ramach edukacji regionalnej uczniowie klas czwartych poznają zabytki, kulturę i tradycje naszego regionu. Dbamy o to, aby gwara śląska nie została zapomniana.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz