środa, 26 lutego 2020

Dzień Włoski :)

Wczoraj w naszej szkole dominowały trzy kolory: zielony, biały i czerwony. Miały one związek z obchodzonym w SP 12 Dniem Włoskim. Na początku uroczystości społeczność szkolna została przywitana przez Panią Dyrektor, która podzieliła się wspomnieniami z włoskiej szkoły. Następnie uczniowie klasy 8 a zaprezentowali historię pizzy po anielsku i polsku, a uczniowie starszych klas przedstawili historię najbardziej znanych budowli Rzymu. Dowiedzieliśmy się, jak powstały najbardziej charakterystyczne zabytki Wiecznego Miasta - m.in. Panteon, Fontanna di Trevi czy Forum Romanum. Klasa 6 a zaprezentowała sylwetkę Gianniego Rodariego (patron szkoły, która w ramach projektu Erasmus + gościła naszych nauczycieli w Rzymie) - włoskiego twórcy, laureata tzw. "Małego Nobla" oraz odegrała krótką scenkę szkolną w języku pisarza. Młodsze klasy wykonały bardzo starannie i dokładnie flagi włoskie, które zabrały ze sobą na prezentację.Na koniec poznaliśmy 10 ciekawostek o Włoszech, więc teraz nikt z nas nie zamówi kawy cappuccino po godzinie 11... Niektóre klasy świętowały również Dzień Włoski w swoich salach, zajadając się przepyszną włoską pizzą :)

Album ze zdjęciami z Dnia Włoskiego





piątek, 21 lutego 2020

Projekt Dublin- etap pierwszy

W ramach programu Erasmus + w szkole realizujemy projekt Dublin. W pierwszym etapie projektu, uczniowie na lekcjach wychowawczych wykonują zespołowo zadanie „Cegła” Zadanie to ma na celu zmotywowanie uczniów do kreatywności, twórczego myślenia, a także do współdziałania w grupie. Uczniowie tworzą plakaty przedstawiające jak najwięcej i najbardziej różnorodnych zastosowań prostej rzeczy, jaką jest cegła. Niektóre klasy wykonały już to zadanie i mogą pochwalić się efektami swojej pracy 😀

środa, 12 lutego 2020

Debata Oksfordzka

11 lutego w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie - debata pomiędzy uczniami a nauczycielami na dwa gorące tematy: jak uczniowie powinni ubierać się do szkoły oraz czy mogą używać na jej terenie telefonów komórkowych.
Całe spotkanie przebiegło we wspaniałej atmosferze i obie grupy mogły przedstawić własne argumenty oraz wysłuchać drugiej strony. Była to dla wszystkich uczestników, zarówno starszych i młodszych, wspaniała szkoła demokracji, rozmowy i wzajemnego szacunku. Uczniowie zaskoczyli nas bardzo miło bardzo dobrym przygotowaniem, opanowaniem oraz wspólpracą.
Dziękujemy wszystkim za przybycie: rodzicom, uczniom i nauczycielom. Przede wszystkim gratulujemy tym wszystkim uczniom, którzy zabrali głos, odwagi i wspaniałej argumentacji.
Jesteśmy z siebie dumni      


czwartek, 6 lutego 2020

Zaproszenie do DEBATY OKSFORDZKIEJ

W ramach programu Erasmus +, w naszej szkole przystąpiliśmy do realizacji różnorodnych działań projektowych. Jednym z nich jest projekt „DEBATA OKSFORDZKA”. W realizację projektu zaangażowali się przede wszystkim uczniowie klasy VIII a, którzy są inicjatorami tego przedsięwzięcia. Pomysł przeprowadzenia debaty oksfordzkiej w naszej szkole narodził się podczas zajęć wiedzy o społeczeństwie, prowadzonych przez panią Małgorzatę Szymczak.
Debata oksfordzka to rodzaj debaty, która ma dokładnie ustalony przebieg. Celem debaty jest dyskusja nad określoną tezą. Debata ma swojego marszałka i sekretarza, którzy powinni zajmować widoczne miejsce na sali obrad. Zespoły zwolenników i przeciwników tezy zajmują miejsca po prawej i lewej stronie stołu prezydialnego, krzesełka dla publiczności ustawione są analogicznie, po lewej i prawej stronie sali. Marszałek udziela głosu naprzemiennie zwolennikom i przeciwnikom tezy, przedstawiciele publiczności również mogą zabrać głos po każdej ze stron. Czas wystąpień jest ograniczony, sekretarz ma obowiązek pilnować przestrzegania czasu oraz dyscyplinować mówców. W trakcie debaty należy zaplanować dwie lub trzy przerwy kiedy słuchacze zajmują miejsca po tej stronie sali, po której znajduje się zespół, który przekonał ich do swojej racji. Jeśli pod koniec debaty liczba osób jest zbliżona po obu stronach, można przeprowadzić anonimowe głosowanie, które wyłoni zwycięski zespół.
Nasza szkolna debata odbędzie się w najbliższy wtorek, tj.11 lutego. Wezmą w niej udział dwa zespoły: uczniów i nauczycieli. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 15:30 i potrwa do około 17:15 – 17:30. Debata będzie skupiać się na dwóch następujących punktach:
1. Zmiana regulaminu zasad ubierania się w szkole.
2. Zmiana regulaminu używania telefonów komórkowych w szkole przez uczniów.
Serdecznie zapraszamy rodziców, krewnych, znajomych i przyjaciół naszej szkolnej społeczności do wzięcia udziału w debacie w charakterze widzów. Podczas debaty będą mieli Państwo możliwość poznać argumenty obu stron oraz zająć stanowisko jako publiczność.